Poznaj zastosowanie chmury obliczeniowej

Chmura obliczeniowa to swego rodzaju outsourcing informatyczny. Pozwala na przeniesienie całości lub części danych do serwerów zewnętrznych, co znacząco przyczynia się oszczędności czasu, pieniędzy oraz wolnego miejsca. 

Zakres wykorzystania tych rozwiązań jest bardzo szeroki, ponieważ chmura obliczeniowa jest niezwykle rozbudowanym zbiorem usług i rozwiązań obliczeniowych. Może działać w trzech różnych systemach, a każdy z nich ma nieco inne zastosowanie.

Zastosowanie chmury obliczeniowej 

Technologia chmurowa stosowana jest przez wielu dostawców usług internetowych, na przykład do obsługi gier, poczty e-mail, odtwarzania muzyki, streamingu video czy edycji dokumentów. W zależności od formy usługi oferowanej  w jej ramach, użytkownik może korzystać z oprogramowania o bardzo różnym zastosowaniu. Do najczęściej uwzglęnianych należą między innymi edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne czy programy rozliczeniowe. 

Z zastosowań chmury obliczeniowej korzystają zarówno firmy oraz organizacje, jak i osoby prywatne. Dostarczaniem internetowego dostępu do chmury obliczeniowej zajmują się oddzielne podmioty. W zależności od usług oraz wymaganej przestrzeni dyskowej, pobierają stosowne opłaty. Korzystanie z chmury obliczeniowej pozwala wielu przedsiębiorcom zaoszczędzić na kosztach związanych z koniecznością przygotowania własnej infrastruktury serwerowej.

Zobacz także: Jak rozwiązania K3Cloud wspierają korporację ELE Taxi [VIDEO]

Systemy chmur obliczeniowych 

Chmura obliczeniowa pozwala na korzystanie z architektury sieciowej, która składa się między innymi z serwerów, magazynów czy całych sieci. Klienci mogą dzięki niej uzyskać dostęp także do maszyn wirtualnych i kompletnych systemów operacyjnych. W takiej formie chmura obliczeniowa wykorzystywana jest w systemie IaaS - Infrastruktura jako usługa. Użytkownicy mogą również korzystać z usługi, w ramach której dostarczane są mu różnego rodzaju programy i aplikacje. 

Dostęp do nich regulowany jest za sprawą płatnych subskrypcji. W systemie SaaS - Oprogramowanie jako usługa, klient korzysta nie tylko z funkcjonalności programów, ale także usług związanych z ich naprawami oraz aktualizacją. Chmura obliczeniowa może także pełnić rolę środowiska przeznaczonego do przygotowywania oraz testowania aplikacji internetowych. Wówczas użytkownik  korzysta z systemu PaaS - Platforma jako usługa. 

Sposoby wykorzystania chmury obliczeniowej 

Dzięki chmurze obliczeniowej, nie jest konieczne bezpośrednie wykupienie programu lub kosztownej licencji. Za ich udostępnienie odpowiada administrator chmury, do którego należy także obowiązek dokonywania okresowych aktualizacji oprogramowania oraz dbania o jego bezawaryjną obsługę. Użytkownik nie musi nawet instalować aplikacji na własnych urządzeniach końcowych, co znacząco ogranicza problem związany z nierzadko bardzo wysokimi wymaganiami sprzętowymi. Konieczne jest jedynie spełnienie technicznych parametrów usługi chmurowej, a całość obsługiwana jest przez serwer. Dzięki chmurze obliczeniowej nie jest niezbędne konfigurowanie oprogramowania. 

Po dostarczeniu jest ono w pełni w funkcjonalne, a użytkownik jedynie dostosowuje część funkcji do własnych potrzeb. Serwery chmur są przy tym znacznie lepiej zabezpieczone, niż indywidualnie posiadany sprzęt. Dane przechowywane są w niezależnej sieciowej lokalizacji, a regularnym wykonywaniem kopii zapasowych zajmuje się administracja. Dzięki chmurze obliczeniowej, nie jest też koniczne ciągłe korzystanie z tego samego sprzętu. Dzięki temu ewentualna zamiana infrastruktury IT w organizacji jest znacznie łatwiejsza, co dodatkowo zwiększa mobilność pracowników.

Potrzebujesz więcej informacji na temat rozwiązań w chmurze obliczeniowej? Napisz do nas!